عادت ها باورهای غلطی که باعث چاقی می شوند

چه عواملی باعث چاقی می شود؟
یک فرد معمولی هر سال، نیم تا یک کیلوگرم وزن اضافه می کند. هر چند این عدد ممکن است کوچک به نظر برسد، اما می تواند چیزی معادل چهار و نیم تا ۹ کیلوگرم در یک دهه زندگی باشد. داشتن تغذیه سالم و ورزش منظم می تواند از این افزایش وزن جلوگیری کند، اما معمولا کار ها و عادت های کوچک دیگری باعث اضافه وزن می شود. در این مطلب به کارهای کوچکی اشاره می کنیم که عامل افزایش چربی در بدن شماست.

۱٫ تند غذا خوردن
متاسفانه سریع غذا خوردن می تواند چربی های بدن را زیاد کند. مطالعات نشان می دهد افرادی که غذای خود را تند می خورند بیشتر مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. دلیلش هم این است که بدن برای این که به مغزتان پیام سیری را ارسال کند زمان نیاز دارد.
۲٫ به اندازه کافی آب نمی نوشید
ننوشیدن آب کافی می تواند شما را تشنه کند و جالب است بدانید بدن ممکن است به اشتباه، تشنگی را به عنوان علامتی از گرسنگی تلقی کند. در مطالعه ای دانشمندان دریافتند افرادی که قبل از صبحانه، دو فنجان آب می نوشند، نسبت به آن هایی که آب نمی نوشند، ۲۲ درصد کالری ِ کمتری می خورند.
۳٫ زیادی اجتماعی هستید
داشتن زندگی اجتماعی برای حفظ شادابی و تعادل بین کار و زندگی مهم است، اما زیادی اجتماعی بودن هم می تواند چاق تان کند. دورهمی ها و اجتماعات معمولا شامل غذا ها و خوراکی ها نیز می شوند که به راحتی می توانند کالری های اضافی را ناخواسته وارد بدن تان کنند.تحقیقات نشان می دهد ما معمولا مانند کسانی که با آن ها هستیم غذا می خوریم؛ اگر دوستان شما زیاد می خورند و غذاهای ناسالم را معمولا ترجیح می دهد پس احتمال این که شما هم از آن ها تقلید کنید و زیاد بخورید بیشتر است.
۴٫ زیاد می نشینید
امروزه یک فرد بزرگ سال معمولی، ۹ تا ۱۱ ساعت در روز می نشیند! شاید به نظرتان بی ضرر باشد، اما مطالعات نشان داده افرادی که بیشتر می نشینند، احتمال این که دچار اضافه وزن شوند خیلی بیشتر است.
طبق آمار، افرادی که از همه بیشتر می نشینند، تمایلی به جبران زمان های طولانی نشسن با ورزش و تحرک ندارند.
۵٫ برای آرام کردن خود وقت ندارید
متاسفانه وقت نداشتن برای آرام سازی می تواند موجب احساس استرس مداوم و افزایش چربی بدن شود.
۶٫ مقابل تلویزیون غذا می خورید
خیلی ها عادت دارند هنگام تماشای تلویزیون یا خواندن روزنامه و یا گشت زنی در اینترنت غذا بخورند، اما واقعیت این است که بدون تمرکز غذا خوردن می تواند سبب پُرخوری شود. غذا خوردن می تواند چربی های بدن را زیاد کند. مطالعات نشان می دهد افرادی که غذای خود را تند می خورند بیشتر مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. دلیلش هم این است که بدن برای این که به مغزتان پیام سیری را ارسال کند زمان نیاز دارد.

۷٫ نوشیدنی زیاد می خورید
نوشیدن آب میوه ها و نوشابه های گازدار می تواند چاق تان کند. مغز شما، دریافت کالری از طریق نوشیدن را مانند دریافت کالری از طریق خوردن، ثبت نمی کند، یعنی احتمال این که بخواهید بعد از نوشیدن، غذای بیشتری بخورید زیاد است.
۸٫ فیبر کافی نمی خورید
کمبود فیبر در رژیم غذایی می تواند شما را چاق کند. چون فیبر کمک می کند اشتهای تان را کنترل کنید و بیشتر سیر بمانید. مطالعه ای نشان داده خوردن ۱۴ گرم فیبر بیشتر در روز می تواند دریافت کالری را تا ۱۰ درصد کاهش بدهد.به گزارش بهداشت نیوز، شما می توانید با خوردن سبزیجات بیشتر، دریافت فیبرتان را افزایش بدهید، به ویژه بنشن و حبوبات.
۹٫ زیاد قهوه با خامه و… می نوشید
بیشتر از ۶۰ درصد آمریکایی ها هر روز قهوه می نوشند. این نوشیدنی محبوب فقط انرژی زا نیست، بلکه سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی مفید نیز هست، اما تحقیقات نشان داده بیش از دو سوم افراد به قهوه شان، خامه و شیر و دیگر افزودنی ها را اضافه می کنند که می تواند این نوشیدنی را غیر مفید کند. یعنی عادت شما به نوشیدن قهوه می تواند چاق تان کند.

دو عادت بد غذایی که باعث چاقی شما می شود

حذف وعده های غذایی

در مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ مشخص شد که هفده درصد آمریکایی ها برای کم کردن وزن خود وعده ای را حذف می کنند. اما حذف وعده، درست در جهت عکس باعث افزایش وزن می شود، به خصوص اگر وعده حذف شده «صبحانه» باشد.

مطالعه ای نشان داد افرادی که وعده های صبحگاهی خود را حذف می کنند با چهار و نیم برابر احتمال، بیشتر چاق می شوند. چرا؟

چون حذف وعده ها باعث کاهش سوخت و ساز بدن، افزایش میزان گرسنگی و افزایش ذخیره سازی چربی می شود و همچنین احتمال پرخوری در وعده های بعدی را بیشتر می کند.

خوردن در بشقاب های بزرگ
بشقاب بزرگ تر یعنی غذای بیشتر، کالری بیشتر و بدنی با اضافه وزن بیشتر. مطالعات نشان داده است که ۹۸ درصد افراد چاق، در بشقاب بزرگ غذا می خورند. بنابراین برای کنترل حجم غذای مصرفی خود، ظروف کوچک تر را انتخاب کنید و در صورت نیاز دوباره آن را پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *